Aktualności - ckp

Przejdź do treści

Menu główne:

Aktualności

Biblioteka
Światowy Dzień Rzucania  Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.
Z tej okazji w bibliotece została przygotowana gazetka tematyczna informująca całą społeczność szkolną o przypadającym 21 listopada Światowym Dniu Rzucania Palenia. Na korytarzach zostały rozwieszone plakaty.  
W tym dniu po raz kolejny w naszej szkole zorganizowano akcję profilaktyczną pod hasłem „Zamiast palić papierosa zjedz jabłko”. Uczniowie zaangażowani w akcję rozdawali ulotki, jabłka i naklejki w kształcie jabłka z napisem „Nie palę!” oraz promowali hasła zachęcające kolegów i koleżanki do zdrowego trybu życia. Akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem.


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
w październiku 2019 r. odbywa się pod hasłem: WYOBRAŹ SOBIE…

W ramach MMBS odbędzie się szereg działań mających na celu:
• promocję biblioteki szkolnej i jej działań,
• zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych,
• propagowanie zainteresowania książką,
• rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej,
• podnoszenie poziomu czytelnictwa,
• integrację środowiska szkolnego, promowanie pracy grupowej.

Proponowane działania:
• Promocja święta bibliotek poprzez plakaty, cytaty o bibliotece na ścianach korytarzach.
• Akcja „Słodkie wypożyczenia”: każdy uczeń  w miesiącu październiku za wypożyczenie książki jest częstowany cukierkiem.
• „To warto przeczytać” - wystawka nowości i książek polecanych przez czytelników
• Akcja „Podaruj książkę bibliotece” - pozostaw po sobie ślad.
• Konkurs na najlepszego czytelnika roku szkolnego 2019/2020.
• Konkurs krzyżówki czytelnicze.
• Konkurs na plakat promujący książkę i czytanie.


        Zapraszają nauczyciele bibliotekarze

Małgorzata Latocha
Maria Bartosiewicz


TYDZIEŃ ZAKAZANYCH  KSIĄŻEK W NASZEJ BIBLIOTECE

„Cenzura pozostawia nas w ciemności. Zostaw światło włączone” – to tegoroczne hasło przypominające o wydarzeniu, jakim jest Tydzień Zakazanych Książek wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. W Polsce już po raz piąty obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek. Inicjatywa ma zwrócić uwagę na kwestie wolności słowa, cenzurę i zakazywanie  publikacji. Książki są nośnikami pewnych myśli i ze względu na różne uwarunkowania np. historyczne
z powodów politycznych, obyczajowych, społecznych lub kulturalnych mogą być   powszechnie uznawane za szkodliwe, zakazane.
Od 27.09.2019 do 3.10.2019 uczniowie mogą obejrzeć gazetkę ”Tydzień zakazanych książek” oraz wystawę zakazanych książek dostępnych w naszej bibliotece wraz
z informacjami o cenzurze zakazanych publikacji różnych autorów.

11.09.2019

6 września (piątek) wszyscy zainteresowani czynnie włączyli się  do aktywnego udziału   w Narodowym Czytaniu,
które odbyło się o godz. 12.10 w naszej czytelni.
Narodowe Czytanie zostało zapoczątkowane w 2012 roku. Jest to cykl ogólnopolskich spotkań, podczas których są przypominane najwybitniejsze dzieła literatury polskiej. Pierwszą lekturą był Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. W kolejnych latach wspólnie czytano utwory Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego i Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.
W tym roku,  z ponad stu tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta, wybranych zostało osiem nowel. Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksja nad człowiekiem i społeczeństwem. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Lektury na Narodowe Czytanie 2019:
1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
2. Dym – Maria Konopnicka
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Spotkajmy się by razem odkryć piękno i aktualność nowel polskich. Ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.
(źródło Kancelaria Prezydenta RP)

„Narodowe Czytanie” to akcja, która propagując największe dzieła polskiej literatury, wzmacnia poczucie narodowej tożsamości i popularyzuje czytelnictwo wśród Polaków.        W tym roku w naszej bibliotece szkolnej do akcji  włączyli się  uczniowie z  klasy 1 Ze(Km) oraz  klasy M1p wraz z opiekunami. Uczniowie na głos czytali nowelę „Rozdzióbią nas kruki, wrony”… – Stefana Żeromskiego.


                                                                                                Małgorzata Latocha

W dniu 14 czerwca 2019r. w Bibliotece CKZiU odbyło się uroczyste wręczenie dyplomu dla ucznia Huberta Makowicza z klasy 2Tg za udział w kokursie "Najlepszy czytelnik roku szkolnego 2018/19". Nagrodę wręczył wicedyrektor pan Marek Machnik.
W dniu 31 maja odbył się Światowy Dzień Bez Tytoniu zainicjowany przez Światową Organizaję Zdrowia. Tematem przewodnim było "Tytoń a zdrowe płuca".  Kampania miała na celu zwrócenie uwagi na negatywne dla zdrowia skutki czynnego i biernego palenia.  W akcji czynny udział brali  uczniowie CKZiU w Jarosławiu.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO święto, mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej chronionej prawem autorskim.
Pomysł organizacji święta narodził się w Katalonii w1926 roku. 23 kwietnia jest tam corocznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z wieloletnią tradycją kobiety w Katalonii obdarowuje się w ten dzień czerwonymi różami, które symbolizują krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Na co kobiety odwzajemniają się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
23 kwietnia to również ważna data dla literatury światowej w związku z datą śmierci lub narodzin wybitnych pisarzy m.in.: Williama Shakespeare’a, Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa czy Vladimira Nabokova. Obecnie święto obchodzone jest na całym świecie. Jak co roku nasza biblioteka szkolna przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Uczniowie klasy 2Te uczestniczyli w spotkaniu podczas którego zapoznali się z historią książki w „pigułce”. Przygotowana została gazetka zatytułowana „Od kamiennej tabliczki do nowoczesnej e-książki”. Uczniowie korzystając z pobytu w bibliotece mogli zapoznać się z jej księgozbiorem, wybrać książkę którą są zainteresowani, usiąść w czytelni aby w spokoju czas poświęcić na jej czytaniu.
M. Latocha

5 kwietnia 2019

Biblioteka CKZiU zaprasza do udziału
w konkursie czytelniczym
„Książka inna niż wszystkie”
organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Przemyślu Filia Jarosław.
Szczegóły w załączonym regulaminie oraz
u nauczycieli bibliotekarzy.

Dnia 1 grudnia 2018r. w naszej placówce obchodzimy Światowy Dzień Walki z HIV/ AIDS pod honorowym patronatem Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Jarosławiu.
W związku z Światowym Dniem Walki z AIDS, przypadającym na 1.grudnia, od dnia 03.12.2018 do dnia 07.12.2018 biblioteka CKZiU czynnie włącza się do akcji polegającej na uświadamianiu młodzieży czym jest AIDS, jakie zagrożenia on niesie, jak można się nim zarazić.
Na AIDS zmarło blisko 30 milionów ludzi na całym świecie, co sprawiło że jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób i zgonów w historii ludzkości, dlatego warto o tym mówić i przypominać.
Jest to dzień bardzo szczególny, nie tylko jeśli chodzi o profilaktykę walki z AIDS, ale także czas refleksji w którym myślimy o bliskich i przyjaciołach, których ten wirus doświadczył.
Ogromny postęp w badaniach nad wirusem sprawił, iż obecnie zakażenie HIV traktuje się, jako chorobę przewlekłą, z którą można normalnie funkcjonować, jednakże nie można jej bagatelizować. Dlatego cyklicznie przypominamy oraz zwracamy uwagę na to iż jest to ciągle problem aktualny. Gorąco zachęcamy naszych uczniów by w tych dniach odwiedzali bibliotekę CKZiU w której przygotowane zostały ulotki, plakaty, gazetki profilaktyczne poświęcone tej problematyce.

29.11.2018

Nasze koleżanki również włączyły się do konkursu "sleeveface" i wykazały się ogromną pomysłowością i poczuciem humoru, dziękujemy!

Biblioteka szkolna CKZiU w Jarosławiu w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowała dla swoich czytelników konkurs fotograficzny „Sleeveface” z książką. Ten nowoczesny     
i wesoły sposób fotografii   z książką biblioteka wykorzystała do promocji czytelnictwa.
Sesje zdjęciowe z książkami i innymi rekwizytami odbywały się na terenie biblioteki. Uczestniczyli w nich uczniowie naszej placówki, a także pracownicy,  którzy     z wielką pasją i cierpliwością pozowali do zdjęć, przyczyniając się w ten sposób do reklamy biblioteki i popularyzacji czytelnictwa wśród naszej młodzieży szkolnej, za co im organizatorki akcji serdecznie dziękują. Po obejrzeniu wszystkich zdjęć powołana przez organizatorki konkursu komisja wyróżniła następujących uczniów:
1. Basiak Kacper kl.  1 TW
2. Piekuś Patryk  kl. 1 TW
3. Pryjda Tomasz kl. 1 TW
4. Raba Paweł kl. 1 W
Autorzy najlepszych fotografii otrzymali dyplomy i nagrody.

Kacper Basiak kl 1Tw


Patryk Piekuś kl. 1Tw
Tomasz Pryjda kl. 1Tw
Paweł Raba kl. 1w

W bibliotece szkolnej CKZiU z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbył się konkurs krzyżówkowy. Drzwi biblioteki w tym czasie były szeroko otwarte w celu zaprezentowania zbiorów i zachęcania uczniów do czytania książek. Uczniowie biorący udział w konkursie rozwiązywali krzyżówki o tematyce czytelniczej. Jury po przeanalizowaniu rozwiązanych haseł w krzyżówkach  postanowiło przyznać wyróżnienia dla: Basiaka Kacpra kl. 1 TW, Pryjdy Tomasza kl. 1 TW, Piekusia  Patryka kl. 1 TW, Raby Pawła kl. 1 W.  Wyróżnieni czytelnicy otrzymali dyplomy i słodkie nagrody.  Wszystkim gratulujemy.
,, Tytoń i choroby serca” to hasło tegorocznej akcji profilaktycznej, która została zorganizowana 15.11.2018 w CKZiU we współpracy z ZSBiO w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. Dzień ten obchodzony jest w każdy trzeci czwartek listopada od ponad 30 lat. Uczniowie  z CKZiU włączyli się w akcję profilaktyczną promującą zdrowy tryb życia, zachęcając kolegów i koleżanki do tego aby zamiast palenia papierosów zjedli jabłko które symbolizuje zdrowie i witaminy. Ponadto starsi  uczniowie naklejali kolegom nalepki w kształcie jabłek z hasłem „ Nie palę”, rozdawali jabłka promując zdrowy tryb życia oraz porady „Jak rzucić palenie”. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem.
Organizatorem akcji byli nauczyciele  M. Latocha,  M. Bartosiewicz, M. Sroka, G. Socha oraz T Maciałek

Rekord dla Niepodległej
9 listopada w bibliotece szkolnej uczniowie z kl. TE4 odśpiewali hymn narodowy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

03.10.2018


W dniu 31 maja obchodzony jest „Światowy Dzień Bez Tytoniu”.  W tym roku dzień ten odbywał się pod hasłem „Tytoń i choroby serca”
      Już tradycyjnie inicjatorem akcji jest ZSBiO w Jarosławiu  przy współudziale Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarosławiu która dysponuje specjalistycznymi narzędziami do przeprowadzania eksperymentów. CKZiU czynnie włączyło się do organizowania akcji. Nauczyciele z zaangażowaniem nakłaniali uczniów do wzięcia udziału w badaniu za pomocą smokerlyzera dzięki któremu można było poznać wysokość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Wyniki mogły wskazywać na  kontakt płuc ze szkodliwymi substancjami zawartymi  w wdychanym powietrzu.

      Kolejny eksperyment do którego przekonywali nauczyciele uczniów został przeprowadzany za pomocą alko gogli i narko gogli. Dzięki tym okularom uczniowie na własnej skórze mogli się przekonać jak świat postrzegany jest przez człowieka który jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Pomimo poruszanej w tym dniu poważnej tematyki dzięki odpowiedniej organizacji uczniowie radośnie uczestniczyli w akcji którą należy mieć nadzieję na długo zapamiętają.

22.05.2018W marcu i kwietniu  2018 r. biblioteki CKZiU oraz ZSBiO w Jarosławiu przeprowadziły akcję charytatywną „Książeczka dla małego pacjenta”. Jej celem była zbiórka książek dla pacjentów oddziału dziecięcego COM w Jarosławiu. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i pracowników obydwu szkół. Zebrane dary, tj. 49 książek (bajki, opowiadania, książeczki edukacyjne, kolorowanki), 5 gier przestrzennych, 2 opakowania puzzli oraz 8 zestawów kredek i farb, zostały przekazane na ręce ordynatora oddziału dziecięcego COM Pana doktora Radosława Cwetkowa oraz pielęgniarki oddziałowej Pani Beaty Bańko 21 maja 2018 r.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy, a małym pacjentom życzymy przyjemnej lektury  i dużo, dużo zdrowia!

Organizatorki akcji: M. Latocha, J. Żelak


Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przypadającego na 23 kwietnia, biblioteka szkolna CKZiU zorganizowała akcję promującą czytelnictwo. W tym dniu zorganizowane zostało spotkanie z uczniami kl. 2TE.
Uczestnictwo pani bibliotekarki w spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną pozwoliło na zapoznanie się z książkami „Komputerowy ćpun” oraz „Trener marzeń” Krzysztofa Piersa.
Nowe pozycje biblioteki pozwoliły zarówno na zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą uzależnienie od gier, jak i wskazanie sposobów radzenia sobie z nałogiem.
Na spotkaniu obejrzany został również wywiad z autorem książki. Krzysztof Piersa poprzez własne doświadczenie przestrzega przed tym zagrożeniem młodych graczy i ich rodziców: „Przegrałem całe popołudnie. Przegrałem cały weekend. Przegrałem cały miesiąc, a nawet rok. Mogłem przegrać całe życie”.
       Na zakończenie akcji pani bibliotekarka zachęcała uczniów do odwiedzania biblioteki szkolnej, w której każdy czytelnik znajdzie coś interesującego dla siebie.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego